Eiraskolans elever framgångsrika i matematiktävling

Vi kan stolt meddela att en av Eiraskolans elever, Tine Dahlberg i 4:1, vunnit en internationell matematiktävling, Pangeatävlingen. Idag firande vi Tine och alla fyror som deltog med glass och blommor. Målet med tävlingen (http://pangea-tavling.se/) är att motivera och öka intresset för matematiken hos alla deltagare. Frågebatteriet utgörs av både enklare och mer avancerad karaktär vilket ska stärka självförtroende och utveckla elevernas matematiska förmågor.  Av de drygt 5000 eleverna som deltog i årskurserna 3-9 i Sverige, gick 50 elever vidare till andra omgången. Fyra elever i årskurs 5; Othilia i 5:3 och Clara, Elsa och Anna i 5:2 och sju elever i årskurs 4; Tine  och Agnes i 4:1, Otto i 4:2 samt Alice, Gabriel H, Kajsa och Noa i 4:3 tog sig till finalen.

Dela: